Co to tedy je - ten komín se špičkovými technickými parametry?

KOMSYKO - Sázka na jistotu špičkových technických parametrů

Vždyť všechny komíny jsou přece stejné - všechny jsou kvalitní!

Bohužel to není pravda – komíny různých výrobců rozhodně nejsou stejné. Skutečná kvalita, tedy reálné technické parametry komínů od různých dodavatelů se velmi zásadně liší. Jenže výraz „Kvalitní komín“ je nadužíván stejně často jako výraz „Kvalitní prací prášek“. Je to reklamní klišé, která samo o sobě vlastně vůbec nic neříká. Na rozdíl od pracích prášků je ale u komínů naštěstí k dispozici řada technických údajů, jejichž hodnota skutečnou kvalitu jasně popisuje v číselných údajích.

 
Technické normy ČSN a EN - koláž

Tedy ke každému komínovému systému by měla být k dispozici řada technických údajů. Realita je však zcela jiná. Dodavatelů komínů, kteří tyto povinné údaje jasně, pravdivě, úplně a otevřeně uvádějí, je naprosté minimum. Většinou se zákazník setká jen s nic neříkajícím prohlášením o nejvyšší kvalitě a o splnění nejnáročnějších norem.

Nejen číselné hodnoty technických parametrů, ale už i pouhá ochota prodejce tyto parametry jasně, pravdivě a úplně doložit hodně vypovídá o skutečné kvalitě dodávaného zboží. Technické parametry nabízeného výrobku přece není důvod skrývat a zamlžovat – pokud tedy dokládají pravdivost tvrzení o jeho kvalitě.

Zákazník by tedy měl obdržet jasné technické údaje k výrobku, který je mu nabízen. Způsob stanovení těchto údajů je dán – jsou jím technické normy, ať už ČSN (Česká státní norma), nebo EN (Evropská norma, která je přebírána do systému českých norem). Tyto normy stanovují jaké údaje mají být u daného výrobku – tedy komínu – uvedeny i postup, jak jsou stanovovány. Bez stanovení těchto údajů - tedy certifikace daného výrobku a bez jejich uvedení by neměl být výrobek nabízen k prodeji. Všechny technické parametry komínů by měly být vyjádřeny konkrétní číselnou hodnotou, někdy i specifickou pro každý konkrétní průměr komínového průduchu.

Skutečně kvalitní komín je komín s jasně doloženými technickými parametry, které jsou na špičkové úrovni v porovnání s průměrem.

 

Zajímejte se o technické parametry komínu. Porovnáním všech údajů deklarovaných pro různé komínové systémy si můžete ověřit, co vlastně za své peníze získáte a jak bude komín vyhovovat náročným podmínkám provozu, který jej čeká. Souhrn těchto údajů vypovídá o skutečné kvalitě komínu. Nejhorší situace nastává u tzv. individuálních komínů, které neprošly systémem zkoušek a certifikace a u nichž nejsou udávány žádné technické parametry. Přitom na základě těchto údajů se provádí tepelně-technické výpočty spalinové cesty, stanovuje se komínový tah, podle těchto údajů je možné posoudit možnost připojení určitého spotřebiče do daného komína. V případě špičkových parametrů je následně možné dobře seřídit spalovací proces a dosáhnout výrazných úspor paliva.

Z mnoha deklarovaných technických údajů jsou pro určení užitných vlastností komínového systému klíčové dva – tepelný odpor komínové izolace a kvalita komínových vložek…

 

Šipka PŘEDCHOZÍŠipka SOUVISEJÍCÍŠipka POKRAČOVAT
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.