Jak zajistí špičkový komín vysoký komfort pro svého uživatele?

KOMSYKO - Sázka na jistotu maximálního komfortu

Úplně jednoduše tím, že vše funguje jak má. Oheň krásně hoří, čistý komín má tah a odvádí kouř, v domě je teplo. Taková samozřejmost. Přitom mnoho majitelů nevyhovujících komínů by dalo snad cokoliv, aby tohoto stavu dosáhli. Ovšem oheň spíše doutná, kouř jde kamkoliv – jen ne do komína, který je zanesený dehtem a sazemi a tepleji je snad i venku než v domě.

 
Hořící dřevěná polínka

Jsou prostě věci, které se nedají až tak snadno převést na pouhý finanční profit a vyčíslit. A přesto jsou pro uživatele nesporným přínosem. S nekvalitním komínem se špatným tahem je problém každé zatopení v spotřebiči. Místo prostého škrtnutí sirkou, podpálení pár štípánek a rychlého vytopení budovy se roztopení kamen či kotle stává téměř magickým obřadem, který může iniciovat jen zasvěcenec v dlouhotrvajícím rituálním obřadu. Dým se valí všude jak při zápalné oběti pohanskému božstvu a přesto není jisté, že tentokrát bude božská instance nakloněna a poskytne časem teplo. Není to až taková nadsázka – je to všední problém pro mnoho majitelů nevhodné kombinace tepelného spotřebiče a komína – velké problémy s prostým rozděláním ohně v kotli či kamnech. Přitom zátop a uvedení spotřebiče do provozu v případě jeho zapojení na správný komín je otázkou pár okamžiků.

Ne vše lze snadno vyčíslit v penězích. Úsporu času, čisté ovzduší, zdraví, bezpečnost a pohodlí obsluhy – to vše špičkový komín poskytuje.

I odstranění dalších nepříjemností při provozu nevyhovujícího komína se nedá snadno převést na nějakou konkrétní sumu v korunách a přesto tyto nepříjemnosti dokáží ztrpčit život snad víc než složenka s nějakou cifrou kterou je třeba zaplatit. Nekvalitní komín způsobí zanášení nejen komína, ale i spotřebiče. Vyčištění spalinové cesty je nevděčná, špinavá práce, při níž se dostává obsluha do kontaktu se zdraví škodlivými látkami – prachem, sazemi a dehtem. S kvalitním komínem je možno ji minimalizovat. Špatně hořící kamna či kotel navíc zamořují okolí jedovatým kouřem, který otravuje nejen vše živé, ale i dobré sousedské vztahy.

Komín musí zajistit bezpečný provoz nejen při plném výkonu připojeného spotřebiče, ale i při provozu v útlumovém režimu na snížený výkon. Lepší by dokonce bylo říci, že především při útlumovém režimu, protože pokud není spotřebič provozován se systémem akumulačních nádrží, je, vzhledem ke klimatickým podmínkám v ČR, většinu topné sezóny provozován právě se sníženým výkonem. Nároky na vlastnosti komínového systému jsou při sníženém výkonu spotřebiče ještě vyšší než při provozu na plný výkon!

 

Špičkový komín umožňuje rychlý a snadný zátop i regulaci výkonu spotřebiče pružně a ve velkém rozsahu. Bezproblémový je i provoz při sníženém výkonu spotřebiče v útlumovém režimu. Je možné rychle dodávku tepla snížit i zvýšit dle okamžité potřeby. Tepla máte akorát – rychle, pohodlně a bez starostí.

K plnému využití všech výhod, které špičkový komínový systém přináší, je nutné ale spalinovou cestu dobře naplánovat. Prvním a nejdůležitějším krokem je provést tepelně-technické posouzení spalinové cesty, známé zjednodušeně jako výpočet komínového tahu…

 

Šipka PŘEDCHOZÍŠipka POKRAČOVAT
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.